Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Najczęstsze choroby u psów.

Pewnie wiele razy zastanawialiście się na co chorują wasze psy, bądź na co mogą zachorować. W tym poście dowiecie się o najczęstszych chorobach czworonożnych pupili i jak je leczyć  Zapraszam do czytania! :) 




1. Ugryzienie przez kleszcza:
Jeżeli znajdziemy u naszego psa kleszcza (szczególnie po spacerach jesiennych) wbitego do skóry kleszcza, należy go wyciągnąć pęsetą, bądź ręką. Przez następne dni musimy baczcie śledzić psa czy nie ma chorób odkleszczowych (babeszjozy i boreliozy) Jeżeli jednak zauważyliśmy objawi tej chorób czyli:

Babeszioza (jeżeli nie będziemy jej leczyć skończy się śmiercią!) 
- brak apetytu,
-ból w trakcie skoków,ruchu,zabawy
- dziwne zachowanie psa,
-ciemny mocz,
-brak ochoty do zabawy,
- bardzo szybkie męczenie się
Leczenie tej choroby jest bardzo długotrwałe. Aby ją zwalczyć należy podawać leki niszczące pierwotniaka i osłonowo kroplówek. Często potrzeba jest transfuzja krwi! Pierwotniaka można wykryć w próbce krwi. Jeżeli nasz pies ma takie objawy niezwłocznie trzeba udać się do lekarza weterynarii, aby podjąć leczenie.

Borelioza (nieleczenie jej może doprowadzić do zapalenia stawów i wsierdzia!)
-rumień wędrujący na skórze,
-gorączka,
- pies staje się apatyczny,
-brak apetytu.
Leczy się ją antybiotykoterapią i podawaniem środków zapalnych.

Aby tym dwóm chorobom zapobiec, należy psa zabezpieczyć psa przed kleszczami. Skuteczne preparaty: Fronline, Preventix. Dzięki nim kleszcz nie pije krwi i odpada po 48h. Dobre są również specjalne obroże przeciw kleszczom, np: foresto, bayer. 
Kleszcze są jednymi z najczęstszych pasożytów u psów. Należy je szukać w okolicach: uszu, pach,na głowie i udach. Zawsze upewnij się, że wyciągnąłeś kleszcza w całości!





2. Nosówka:
Jest tu wirusowa choroba w dodatku zakaźna! Zazwyczaj chorują na nie szczenięta 3-6 miesięczne. Bo kilkudniowym kontaktu z zarażonym psem u szczeniaka zaczyna się postać oddechowa choroby, objawiającą się gorączką 40st.C! Objawy to również:
-kaszel,
-zmiany w gardle,
-zapalenie spojówek.
po 10 dniach choroba przechodzi w postać pokarmową. Objawy:
-brak apetytu,
-wymioty,
-biegunka.
Nawet leczona nosówka po kilku tygodniach potrafi przejść w postać neurologiczną, która charakteryzuje się: drżeniem żuchwy, kończyn czy porażeniem. Powikłaniem po nosówce może być: padaczka,problemy neurologiczne, problemy z zębami itp. Leczenie trwa długo i jest trudne z powodu niewielkiej ilości leków przeciwwirusowych, która polega na łagodzeniu choroby. Najważniejsza jest profilaktyka szczepienie w wieku 8 i 12 tygodnia.




3.Wścieklizna
Wraz z przepisami raz do roku szczepimy psa. Wściekliznę przynoszą bezpańskie psy i dzikie zwierzęta np: lisy. Objawami są:
-brak wrażliwości na ból,
- problemy z koordynacją ruchową,
-wodowstręt,
-szczękościsk,
-piana z pyska,
-problemy z unoszeniem głowy,
-agresywne zachowanie. 
Jeżeli nasz pies wściekliznę trzeba od razu iść go zaszczepić, aby nikogo nie ugryzł bo ugryzienie psa z wścieklizną bez natychmiastowej pomocy lekarza może skończyć się dla człowieka śmiercią. Tak więc nigdy nie możemy zapomnieć o szczepieniu psa! 



4. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych:
Jest to choroba genetyczna, dotycząca psów ras dużych takich jak np:
-golden retriver,
-owczarek niemiecki,
-pit bull,
-dog niemiecki,
-duże psy nierasowe!
Choroba występuje czasem u mniejszych ras psów, ale nie daje szczególnych objawów klinicznych. Objawy choroby:
-zmniejszona aktywność ruchowa/niechęć do aktywności,
-kulawizna,
-trudności w poruszaniu się,
-zmiana sposobu biegania (galop, ''kicanie''),
-bolesność w obrębie stawów,
-chwiejny chłód,
-ograniczone odwodzenie kończyny,
-widoczne odciążanie jednej z nóg,
-powiększenie lub opuchnięcie stawu (w przypadku stawu łokciowego)
U małych psów wynikają z niestabilności stawów, a u dużych z postępującego zwyrodnienia.
U szczeniąt dużych ras zaleca się wizytę u lekarza weterynarii pod kątem dysplazji w wieku 12 tygodni. Daje możliwość skutecznego leczenia i porady jak dbać o szczenię zagrożone tą chorobą. Gdy stwierdzimy dysplazję to stosując odpowiednią dietę i styl życia, możemy zahamować jej rozwój i oszczędzić psu operacji. Jednak w przypadku zaawansowanej dysplazji stosujemy leczenie chirurgiczne. Po operacji konieczna jest rehabilitacja, którą ustala weterynarz. Dysplazji jako chorobie genetycznej nie da się zapobiec. W taki razie hodowcę trzeba poprosić o wyniki badań rodziców. W Polsce nie ma jednak obowiązku robienia tych badań.




5.Krzywica:
Choroba występująca u młodych psów spowodowana niedoborem wapnia, lub fosforu. Jest to bardzo rzadka choroba u psów. Zwierzę dobrze karmione,które ma odpowiednią dietę i mieszka w domu nie jest zagrożone krzywicą i nie należy mu podawać żadnych witamin. Jeżeli jednak pies choruje na krzywicę trzeba podać mu witaminę D3. 





6.Kaszel kenelowy:
Jest to choroba gorączkowa z suchym kaszlem,wymiotami, krztuszeniem się i powiększonymi migdałami. Przenoszona jest drogą kropelkową, dlatego narażone są na nią duże skupiska psów,wystawy,schroniska, bądź hodowle. Choroba trwa od 7-14 dni. Ma tendencję do samodzielnego ustąpienia o ile nie dojdzie do zapalenia oskrzeli, objawiającym się długim kaszlem warto zaszczepić przeciwko tego typu chorobom psa.





7.Enostoza:
Jest to choroba zapalenia kości. Dotyczy wyłącznie kości kończyn i polega na powstaniu stanu zapalnego jamy szpikowej. Najczęściej chorują na nią psy w wieku 6-18 miesięcy. Objawia się nagłą kulawizną. Dodatkowo osowiałość, brak apetytu i gorączka. Diagnostyka polega na badaniu RTG, a leczenie opiera się na lekach niesterydowych przeciwzapalnych.



8.Zapalenie uszu:
Przyczyną zapalenia uszu może być: alergia oraz kąpiele w stawach. Najczęstszym objawem jest świąd uszu, pies drapie się i trzepie głową, w skrajnych przypadkach może uderzać głową o twarde przedmioty co prowadzi do dużych krwiaków. Możliwa jest silna bolesność przy próbie dotknięcia okolic uszu. Najczęściej w kanałach słuchowych stwierdza się dużą ilość wydzieliny, może to być ciemnobrązowa maź o zamachu starych skarpet. Czasami jedynym objawem jest świąd i nieznaczne zaczerwienienie kanału słuchowego. Sposób leczenia wybiera weterynarz uzależniając go od bezpośredniej przyczyny wystąpienia choroby. Zapalenie uszu można zapobiec stosując odpowiednią higienę. Należy co 2-3 miesiące czyścić watą nasączoną płynem do mycia uszu. (Był o tym już post na blogu :) Więc kto nie przeczytał, zapraszam do czytania!)




9.Zapalenie spojówek:
Przyczyny:
-alergie,
-bakterie,
-wirusy,
-grzyby,
Objawem jest silne zaczerwienienie  i wypływ z oka. Należy udać się do weterynarza, aby ustalić powód schorzenia, ponieważ każda z przyczyn wymaga innego leczenia.



10.Niedoczynność tarczycy:
Choroba,najczęściej genetyczna, ale może mieć też podłoże nowotworowe lub idiopatyczne. Objawy:
-apatia,
-senność,
-wrażliwość na zimno,
-wyłysienia,
-ropne zapalenia skóry,
-łojotok,
-częste zapalenie uszu,
-suchość skóry,
-wypadanie sierści,
-słaby apetyt,
-częste biegunki i zaparcia,
-anemia,
-osłabienie mięśniowe,
-niedowłady,
-wolna akcja serca.
Leczenie polega na podawaniu hormonów tarczycy.



11.Biegunki:
Najczęściej pojawiają się gdy nasz pies zje coś nieświeżego na spacerze, a u niektórych psów po zjedzeniu kości. Gdy biegunka nie przechodzi, trzeba pomyśleć o odrobaczeniu psa i zastosować leczenie przeciw robacze.




To tyle na dziś. Spodobał wam się post? Czy wasz pies miał już którąś z tych chorób? Swoją opinię pozostawcie w komentarzu :) Dziś Wielkanoc więc Wesołego Alleluja! :-) I Mokrego Śmingusa Dyngusa! :D 



  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

2 komentarze:

Tomasz Krawczyk pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Tomasz Krawczyk pisze...

Jeżeli odpowiednio dbamy o psiaka i go pielęgnujemy to na pewno zmniejszamy ryzyku powstawania różnych chorób. U mnie na tą chwilę dbam o psa kosmetykami ze sklepu groomerskiego https://sklep.germapol.pl/ gdzie mam pewność, że mój pies wtedy jest dobrze zadbany.

Prześlij komentarz